You are here
Żywieniowe mity Zdrowie 

Żywieniowe mity

Ci, którzy dbają o swoje zdrowie, często próbują zamieniać szkodliwe jedzenie na zdrowe. Jednak zdarza się, że to, czym zastępujemy niezdrowe potrawy, ani na krok nie zbliża nas do zdrowego żywienia.
Oto lista zasad, które lepiej zignorować, jeśli chcemy rzeczywiście jeść zdrowo.

SOK JABŁKOWY JEST ZDROWSZY NIŻ COLA

Sok jabłkowy, to brzmi tak niewinnie, że łatwo nam uwierzyć, że jest zdrowszy od szkodliwej Coli. W rzeczywistości zawiera nawet większą liczbę kalorii.
Jeśli rzeczywiście dbasz o swoją dietę, pij wodę i zrezygnuj zarówno z soków jak i słodkich napojów.

 

ŚWIEŻE WARZYWA SĄ ZDROWSZE NIŻ GOTOWANE

Okazuje się, że niektóre gotowane warzywa są lepsze niż świeże. Gotowana marchewka zawiera więcej karotenoidów niż świeża, a duszone pomidory więcej likopenów, co jest dobre dla naszego zdrowia.
To nie znaczy, że powinno się jeść tylko gotowane warzywa, ale nie należy ich też dyskredytować.

 

SUSHI MOŻNA JEŚĆ NA DIECIE

Nawet ci, którzy zwracają uwagę na ilość cukrów w diecie, często w restauracji decydują się na zamówienie sushi myśląc, że jest to zdrowsza alternatywa innych dań. W rzeczywistości porcja rolek z łososia zawiera więcej cukru niż burger, pomimo, że jest on bardziej kaloryczny.

Jeśli chcesz zrzucić kilogramy, zdecyduj się na coś mniej szkodzącego twojej figurze.

 

SOS SOJOWY JEST ZDROWSZYM ZAMIENNIKIEM SOLI

Dietetycy odradzają używanie sosu sojowego zamiast soli. Tylko jedna wizyta w chińskiej restauracji może skończyć się dla ciebie zjedzeniem kilku dziennych porcji soli, których nawet nie zauważysz.

Lepiej dodawać do potraw szczyptę soli, niż wierzyć w istnienie jej zdrowych substytutów.

 

MIÓD MOŻE ZASTĘPOWAĆ CUKIER

Każdy wie, że cukier nie sprzyja zachowaniu szczupłej sylwetki i nie jest zdrowy, więc dodajemy miodu do potraw, które mają być słodkie. Okazuje się jednak, że jest on bardziej kaloryczny niż cukier.

Różnica nie jest bardzo duża, ale zamieniając cukier na miód na pewno nie zrzucisz zbędnych kilogramów.

 

SUSZONE OWOCE SĄ NAJLEPSZĄ PRZEKĄSKĄ

Proces suszenia owoców pozbawia ich 80 proc. witamin i antyoksydantów. To znaczy, że surowe owoce są dużo lepszą przekąską niż suszone.

Suszone owoce mogą także zawierać słodki syrop, który nie jest obojętny dla naszego zdrowia.

 

POPCORN JEST NIEZDROWY

Naukowcy udowodnili, że popcorn robiony na parze jest bardzo zdrowy. Szklanka popcornu zawiera prawie dwa razy więcej witamin i antyoksydantów zwanych polifenolami, niż owoce czy warzywa. Co więcej, popcorn zawiera błonnik, który również jest bardzo zdrowy.

Oczywiście, nie powinno się go jeść wiadrami, ale regularne jedzenie szklanki popcornu jest bardzo zdrowe.

 

SER JEST NAJWIĘKSZYM WROGIEM DIETY

Większość diet wyklucza ser ze względu na dużą zawartość tłuszczu i kaloryczność. Jednak możesz jeść go nawet stosując restrykcyjną dietę, ponieważ zawiera on dużo więcej wapnia niż inne produkty.

Zawiera także kwas linolowy, który zapobiega odkładaniu się tłuszczu i pomaga w zrzuceniu wagi.

 

KAŻDA ILOŚĆ ALKOHOLU JEST SZKODLIWA

Jeden z mitów zdrowej diety mówi, że alkohol powinien być wykluczony z menu osoby dbającej o zdrowie. Jednak wino może być pożyteczne. To czerwone zawiera wiele polifenoli, które wspomagają pracę naczyń krwionośnych.

Nie zapominaj jednak o zasadzie jednej lampki.

 

OLIWĘ MOŻESZ DODAWAĆ DO KAŻDEJ POTRAWY

Olej kokosowy, lniany, dyniowy… Wszystkie stały się symbolami zdrowej diety. Wiele osób używa ich nie zastanawiając się, że może to być nawet niebezpieczne. Olej lniany staje się wręcz trucizną kiedy jest podgrzewany, ponieważ zawiera dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Niektóre oleje możemy jeść tylko surowe.

 

BEZTŁUSZCZOWE PRODUKTY SĄ ZDROWSZE

Wielu ludzi tak poważnie traktuje odchudzanie, że decydują się na jedzenie jedynie beztłuszczowych produktów, które z rzeczywistości okazują się jeszcze bardziej kaloryczne. Pomyśl o tym tak: jeśli chcesz pozbyć się tłuszczu, który nadaje żywności smaku, musisz zastąpić go czymś innym. W dodatku, takie produkty zawierają mniej witamin i innych potrzebnych składników.

Wszystkie produkty mleczne zawierają witaminy rozpuszczalne w tłuszczach – A, D, E i K. Brak tłuszczu równoznaczny jest więc z brakiem witamin.

 

Related posts

Leave a Comment