You are here
Pielęgnacja maluszka Dziecko 

Pielęgnacja maluszka

Dziecięca skóra jest nawet pięciokrotnie bardziej wrażliwa niż skóra dojrzała. Jej funkcja ochronna wciąż nie jest doskonała, dlatego skóra maluszka jest szczególnie podatna na odparzenia, urazy czy wysuszenie. Na które jej miejsca należy zwrócić szczególną uwagę w pielęgnacji dziecka, by „nie odwdzięczała się” przykrymi dolegliwościami?

Główka

W zabiegach pielęgnacyjnych w obrębie główki dziecka zazwyczaj skupiamy się przede wszystkim na włoskach. Tymczasem ważna jest także pielęgnacja samej skóry głowy, bowiem to jej wygląd mówi nam o stanie zdrowia dziecka o wiele więcej. Przykład? Gdy zauważymy na niej delikatne, białe łuski możemy podejrzewać, że wkrótce rozwinie się ciemieniucha – niegroźne zaburzenie przypominające tłusty łupież związany z niedoskonałą jeszcze pracą gruczołów łojowych i hormonów. Warto pamiętać, by w tym okresie szczególnie uważać na stosowane w pielęgnacji maluszka kosmetyki, by były one dedykowane niemowlętom i nie zawierały substancji mogących dodatkowo wysuszyć podrażnioną skórę.

Pupa i miejsca intymne

Strefa pieluszkowa jest najbardziej podatnym na podrażnienia obszarem na skórze dziecka. „Zamknięta” w pieluszce przez całą dobę lubi się przegrzewać, czego konsekwencją jest często powstanie potówek i odparzeń. Oprócz profilaktyki, polegającej na częstym wietrzeniu pupy i jej okolic (szczególnie latem, gdy sprzyja temu aura), oraz właściwiej higieny miejsc intymnych (regularne przewijanie, oczyszczanie i osuszanie strefy pieluszkowej), należy mieć zawsze pod ręką krem na odparzenia. Zapobiega on swędzeniu i łagodzi zaczerwienienia, nie pozwalając rozwinąć się pieluszkowemu zapaleniu skóry.

Twarz

Latem delikatna skóra dziecka jest narażona na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Ważne jest więc, by przed każdym spacerem zabezpieczyć ją przed ewentualnym odparzeniem słonecznym. Kremy lub mleczka chroniące przed słońcem powinny zawierać optymalnie dobrany system filtrów UVA/UVB, a przy tym pielęgnować skórę maluszka dzięki zawartości witaminy E i aloesu. Zimą z kolei buzia dziecka wymaga zabezpieczenia przed zgubnym wpływem chłodnego powietrza (mrozu, ale i wiatru). Do jej pielęgnacji przyda się wówczas łatwo rozprowadzający się i wchłaniający krem z pantenolem i wyciągiem z nagietka, który łagodzi wysuszoną skórę. Ważne: krem nie może zawierać w swoim składzie wody, by ta pod wpływem działania niskiej temperatury nie zamarzła na twarzy dziecka. Spowodowałoby to wysuszenie i podrażnienie skóry.

Fałdki skórne

Wielu rodziców rozczula się nad uroczymi fałdkami, tworzącymi się na pulchnej, miękkiej skórze maluszka. Ale choć owe fałdki są istotnie słodkie, warto pamiętać, że są także miej-scami szczególnie podatnymi na działanie wysokiej temperatury. W trudno dostępnych prze-strzeniach pomiędzy pomarszczoną skórą dziecka gromadzą się zanieczyszczenia: pot, brud i martwy naskórek, które w połączeniu z ciepłem skóry mogą doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego. Warto więc pamiętać, by podczas przewijania dziecka, przetrzeć nawilżoną chus-teczką lub gazikiem także te newralgiczne miejsca (fałdki tworzą się zazwyczaj na rączkach, nóżkach i szyi dziecka).

Related posts

Leave a Comment