You are here
Czy stres wpływa na siwienie włosów? Uroda 

Czy stres wpływa na siwienie włosów?

Mówi się „przez ciebie osiwieję” – chodzi oczywiście o to, że przez kogoś aż tak dużo się denerwujemy, że możemy z tego powodu osiwieć. Czy jednak istnieje jakikolwiek związek pomiędzy stresem i pojawianiem się siwych włosów na głowie? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka prosta i oczywista.

Stres z pewnością może spowodować, że chętniej sięgamy po niezdrowe jedzenie. Dowiedziono także, żestres może wpływać na naszą zdolność widzenia. Czy jednak możemy rzeczywiście wiązać go z siwieniem? Zacznijmy wiec może od samego początku.

Włosy zawdzięczają swój kolor komórkom zwanym melanocytami. To one dodają pigmentu do kosmyków włosów za pośrednictwem mieszków włosowych. Kiedy jednak osiągamy pewien wiek, nasze komórki słabną, aż w końcu całkowicie obumierają. Wtedy też włosy nie dostają już więcej pigmentu, i zmieniają swój kolor na siwy. Proces ten zwany jest „stresem oksydacyjnym” i występuje we wszystkich komórkach naszego ciała. Nie ma on jednak nic wspólnego ze stresem w takim rozumieniu tego słowa, z jakim spotykamy się na co dzień.

Tak więc przebiega naturalny proces siwienia. Czy jednak stres, który przeżywamy każdego dnia, dokłada do tego także swoją cegiełkę? Ciężko jednoznacznie to określić. Aby to zrobić trzeba byłoby przeprowadzić badania na dużej grupie ludzi i poddawać ich stresującym sytuacjom przez pewien czas – autorzy takich badań na pewno nie spotkaliby się z aprobatą środowiska naukowego.

Jeśli chodzi o wszelkie inne badania, to istnieją pewne powiązania pomiędzy stresem a włosami, ale jednak nie są one na tyle silne, żeby móc użyć ich jako jednoznacznego dowodu. Zdaniem specjalistów, stres może powodować co najwyżej wypadanie włosów a nie ich siwienie. Więc nie ma czego się obawiać, tak? Otóż nie do końca.

W 2007 roku uczeni z Harvard University stwierdzili, że życie w ciągłym stresie, może spowodować zwiększenie produkcji molekuł zwanych „wolnymi rodnikami”. One z kolei potrafią sporo namieszać przy produkcji melatoniny. Niestety tamte badania były stanowczo za małe, aby można było je uznać za w pełni rzetelne.

Do tego należy dodać fakt, że za szybszym siwieniem może również stać kilka innych czynników. Wśród nich można wymienić: palenie papierosów, zanieczyszczenia powietrza oraz złą dietę. Jeśli więc chcecie dłużej utrzymać naturalny kolor swoich włosów, to lepiej unikajcie wyżej wymienionych i – na wszelki wypadek – unikajcie także stresu.

Related posts

Leave a Comment