You are here
Z wiekiem czas płynie szybciej ? Zdrowie 

Z wiekiem czas płynie szybciej ?

Być może część z Was zauważyła, że z wiekiem czas płynie zupełnie inaczej – szybciej – a lata wydają się o wiele krótsze niż wcześniej. Często możemy zaobserwować, że osoby starsze, na przykład nasze babcie czy dziadkowie, mówią że „im są starsi, tym czas płynie dla nich szybciej”. Jesteście ciekawi, dlaczego właściwie tak się dzieje?

W jednym z ostatnich badań, naukowcy wyjaśnili, dlaczego poczucie czasu z wiekiem staje się zupełnie inne. Jak się okazało, istnieje kilka powodów, które ujawniają naturę tego ponurego zjawiska.

W czasie dzieciństwa, czas dzieli się na bardzo długie odcinki. Dzieci i młodzi ludzie mają wrażenie, że lekcje w szkole ciągną się w nieskończoność, podobnie jak kolejki w sklepach. Jednak, już w wieku 20-25 lat nasze poczucie czasu przyspiesza. Osoby w starszym wieku, zaczynają zauważać, że z roku na rok czas płynie coraz szybciej, a życie dosłownie „ucieka im przez palce”. Być może dzieje się tak ze względu na nagromadzenie wielu wewnętrznych obaw i problemów. Istnieje też inny powód. Naukowcy zwrócili tu uwagę na metabolizm i siły życiowe. W dzieciństwie, tętno i częstość oddechów są znacznie wyższe niż w okresie dorosłości. Metabolizm na starość również spowalnia. Zdaniem ekspertów, czynniki te mogą wywierać silny wpływ na nasze poczucie czasu.

Nawet w dorosłości, każdego dnia jesteśmy bombardowani dużą ilością informacji potrzebnych do ich przetworzenia. Ponadto, po ukończeniu 20 lat w mózgu zmniejsza się stężenie dopaminy – „hormonu szczęścia”. Czynnik ten również ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie i postrzeganie czasu.

Przyjrzyjcie się ciekawej infografice stworzonej przez austriackiego projektanta Maximiliana Kienera. Kienerzafascynował się koncepcją percepcji czasu, odkąd zaczął uważnie się nad nią zastanawiać kilka lat temu.

„Zauważyłem, że osoby starsze, na przykład moja babcia twierdzą, że z wiekiem czas zaczyna płynąć szybciej, a ja zacząłem zastanawiać się, dlaczego właściwie tak jest” – Kiener powiedział w wywiadzie dla BDCwire.

Kiener szybko odkrył proste matematyczne wyjaśnienie, dlaczego wraz z kolejnymi latami życia, czas płynie dla nas szybciej.

„Im więcej czasu przeżyłeś, tym krótszy wydaje ci się każdy kolejny rok” – Kiener mówi o infografice.

Innymi słowy, im dłużej żyjemy, tym krótszy staje się rok, w stosunku do całego naszego życia jako całości.

Related posts

Leave a Comment