You are here
Dla amatorek picia wina. Zdrowie 

Dla amatorek picia wina.

O zaletach picia wina można mówić bez końca. Umiarkowane ilości tego trunku poprawiają pracę mózgu, usprawniają pamięć, sprzyjają zdrowiu naszego serca, chronią nas przed rakiem i cukrzycą typu II, a także poprawiają trawienie i zapewniają nam długowieczność. Ostatnio, specjaliści z Danii odkryli jednak pewien negatywny wpływ picia wina na organizm kobiety.

Badacze wykazali, że wystarczy jeden duży kieliszek wina dziennie, aby zmniejszyć swoje szanse na szybkie poczęcie dziecka. Wskazują na to wyniki pracy naukowej ekspertów z Aarhus University w Danii, pod kierownictwem Ellen Mikkelsen – donosiBMJ Open.

W sumie w badaniu wzięło udział 6120 kobiet w wieku od 21 do 45 lat, będących w stałych związkach z partnerami płci męskiej. Panie zostały poproszone o wypełnienie kwestionariuszy dotyczących swoich nawyków związanych z piciem wina. W ciągu roku wszystkie uczestniczki eksperymentu próbowały zajść w ciążę. Pod koniec badania w ciąży było 4210 pań. Okazało się, że spożycie wina w objętości jednego dużego kieliszka każdego dnia (14 lub więcej porcji alkoholu tygodniowo – równowartość siedmiu dużych kieliszków wina), zmniejszało szanse na szybkie poczęcie dziecka aż o 18%. Co ciekawe, mniejsze spożycie wina nie wpływało na szanse na zajście w ciążę.

„Dla wielu kobiet w wieku rozrodczym, spożywanie alkoholu jest integralną częścią ich życia. W tym badaniu prospektywnym wykazaliśmy, że w przypadku kobiet starających się o dziecko, konsumpcja większej ilości alkoholu wiązała się ze zmniejszeniem płodności w porównaniu z brakiem konsumpcji alkoholu” – powiedziała Ellen Mikkelsen z Aarhus University Hospital w Danii.

Naukowcy zalecają wszystkim kobietom starającym się o dziecko, aby na kilka miesięcy przed poczęciem, zaprzestały picia alkoholu. Jednak, zdaniem ekspertów, picie „od czasu do czasu” nie ma żadnego wpływu na ciążę.

„Jeśli alkohol jest spożywany w umiarkowanych ilościach, nie ma on wpływu na płodność, jednak jeśli para chce począć dziecko i ma trudności z zajściem w ciążę, oboje partnerzy powinni zmniejszyć spożycie alkoholu” – poinformowała Annie Britton z University College w Londynie.

„Pamiętajmy, że nadmierne picie alkoholu przyczynia się zarówno do potencjalnego zakłócenia cykli miesiączkowych, jak i do potencjalnego szkodliwego działania na dziecko w okresie wczesnej ciąży” – dodała Britton.

Related posts

Leave a Comment