You are here
Zbyt niskie ciśnienie i jego skutki Zdrowie 

Zbyt niskie ciśnienie i jego skutki

Nadciśnienie to choroba na tyle powszechna i dobrze znana, że doczekała się etykiety „schorzenia XXI wieku”. Co jednak w sytuacji, gdy nasze ciśnienie znajduje się poniżej pożądanej normy? Jeżeli jesteście ciekawe, czym jest hipotensja i jak sobie z nią radzić, to zapraszam do dalszej części tekstu.

1. Co to jest hipotensja?
Hipotensja, niedociśnienie bądź hipotonia to najczęstsze nazwy stanu uwarunkowanego zbyt niskim ciśnieniem tętniczym. W praktyce mówi się tu o sytuacji, gdy u kobiet odnotowuje się wartość poniżej 90/60mmHg. Co prawda, schorzenie nie jest zbyt częste, występuje u prawie 2% dorosłych osób, ale najczęstszymi ofiarami są kobiety oraz dziewczyny w wieku dorastania. Pomimo że hipotensja nie jest chorobą na tyle niebezpieczną jak nadciśnienie, nie oznacza to, że możemy je swobodnie bagatelizować. Ataki hipotoniczne mogą wystąpić w zasadzie wszędzie i w każdym momencie, co w przypadku pływania bądź prowadzenia samochodu może skończyć się po prostu śmiercią.

2. Hipotonia i jej przyczyny

Próby doszukania się jednej, konkretnej przyczyny niedociśnienia tętniczego okazują się tak naprawdę żmudne. Hipotonia nie jest stricte samodzielną jednostką chorobową. Mamy tu do czynienia z zespołem objawów towarzyszącym różnym stanom i sytuacjom, które sprzyjają bądź bezpośrednio prowadzą do zmniejszeniu ciśnienia tętniczego krwi. Warto dodać, że w systematyce wyróżnia się trzy fundamentalne postaci niedociśnienia. Pierwszym z nich jest hipotensja pierwotna, która ma charakter idiopatyczny, co oznacza, że przyczyna jego powstawania nie jest do końca znana. Ten mechanizm zbyt niskiego ciśnienia tętniczego charakteryzuje się tym, że zazwyczaj występuje u osób szczupłych i zazwyczaj jest dziedziczone.

Kolejnym modelem jest niedociśnienie ortostatyczne. Postać ta polega na występowaniu nieprawidłowości w ciśnieniu podczas gwałtownej zmiany pozycji (najczęściej jest to szybkie wstawanie) lub długotrwałego stania. Hipotonia ortostatyczna jest zazwyczaj następstwem długotrwałego stosowania leków moczopędnych, środków prowadzących do rozszerzenia naczyń oraz nadmiernego spożywania alkoholu. Co ciekawe, hipotensja ortostatyczna stanowi najczęstsza przyczynę omdleń wśród osób z nadciśnieniem.

Ostatnim i najczęściej odnotowywanym typem niedociśnienia jest wtórna hipotensja. Jak wskazuje sama nazwa, stykamy się tutaj z hipotonią będącą następstwem innych chorób, których mechanizm prowadzi do anomalii w obrębie naszego ciśnienia tętniczego. Najczęstszymi jednostkami chorobowymi, które prowadzą do rozwoju niedociśnienia są patologie układu sercowo-naczyniowego i nerwowego, cukrzyca, niedoczynność pracy tarczycy oraz stany wymagające długotrwałego unieruchomienia chorego w pozycji leżącej.

3. Syndromy niskiego ciśnienia
Pomimo odmiennych mechanizmów powstawania różnych postaci niedociśnienia tętniczego, objawy wskazujące na występowanie tej patologii są identyczne. Mowa więc o występowaniu zawrotów głowy, przyśpieszenia pracy serca, nudności, omdleń oraz mroczków przed oczami. Oprócz tego, u niedociśnieniowców niejednokrotnie można odnotować obecność nocnych potów, problemów z samopoczuciem uwarunkowanych zmianami pogodowymi, problemy z koncentracją oraz niską temperaturę na twarzy oraz w obrębie dystalnych częściach kończyn (stopy i ręce).

4. Praktyczne wskazówki dla niskociśnieniowców
Osoby borykające się z problemem hipotensji mogą w pewien sposób ograniczyć objawy swojego problemu. W tym celu warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach, które mogą nie tylko zastopować symptomy, ale i uchronić nasze życie przed niekontrolowanym atakiem niedociśnienia.

Przede wszystkim chorzy na hipotonię powinni unikać gwałtownych zmian pozycji. W związku z czym, zanim postanowicie zerwać się z łóżka, lepiej dać kilka chwil swojemu organizmowi na „powrót do żywych” i spokojnie przejść do pozycji stojącej. Będąc jeszcze w łóżku, warto wykonać delikatny masaż dystalnych części kończyn w celu pobudzenia pracy krążenia. Pamiętajmy, że masaż wykonujemy zawsze w kierunku dosercowym.

Równie istotne znaczenie w życiu osób narażonych na hipotensję ma dieta. Warto zwiększyć ilość spożywanej wody do minimum 2 litrów dziennie, w celu ograniczenia potliwości prowadzącej do spadku ciśnienia. Niedociśnieniowcy powinni zapobiegać pojawieniu się uczucia głodu, który również warunkuje obniżenie naszego ciśnienia ze względu na zmniejszenie ilości cukru. W związku z tym ważne jest, by dieta była bogata w świeże owoce i warzywa, a także wędzone ryby, które są źródłem zdrowych tłuszczy. Co więcej, należy pamiętać iż większość dań powinna zawierać nieznaczną ilość soli, która również reguluje poziom naszego ciśnienia tętniczego. Duże znaczenie w regulacji ciśnienia odgrywają zioła – dokładniej rzecz biorąc lawenda, lubczyk, majeranek, mięta, serdecznik oraz tymianek. Takowa mieszanka, podawana od 3 do 4 razy na dobę w postaci naparu, powinna skutecznie wyregulować wszelkie nieprawidłowości.

Related posts

Leave a Comment